Alergie na kontakt s propolisem – ošetření teplem.

Převzato z OVP

(alergické reakce na propolis se lze zbavit ponořením postižené části těla do teplé vody )

Propolis na základě svého širokého uplatnění k medicínským účelům se řadí v současné době k dvaceti substancím, které při kontaktu s kůží nejčastěji vyvolávají alergii.

Na základě zprávy o možnostech ošetřování bodnutí včelím žihadlem se ohlásil včelař, který se svěřil, že jeho kožní problémy nesouvisí s bodnutím, ale s alergií na propolis. Popsal jak to řeší. Ihned jak se objeví svědivé podráždění jako prvotní známka alergické reakce, ponoří postiženou část těla do vody o teplotě asi 50 stupňů Celsia. Připomínal, že po schladnutí vody je třeba tuto akci zopakovat, a popsal, že při tomto jednoduchém způsobu ošetření svědivé místo zmizelo a už k žádným alergickým projevům na kůži nedošlo. Terapie teplem samozřejmě neodstraní problém s alergií na propolis. Může však třeba pomoci i jiným postiženým a ulehčit jim při potížích.

Jako možný princip účinku je ovlivnění receptoru aktivujícího enzym proteázu pomocí tepla. Enzym hraje roli i při jiných onemocněních kůže. Jestliže některý ze včelařů má problém s alergií na propolis může tento postup vyzkoušet a v případě kladného výsledku jej doporučit kolegům či přátelům.

Prof. Dr. Karsten Múnstedt 2014/1