Alergie na včelí bodnutí

Včely a čmeláci bodají, jestliže jsou vyrušeni. Po bodnutí včelou v místě vpichu v kůži zůstane žihadlo s jedovým váčkem, ze kterého je postupně do rány vytlačován jed. Ten způsobuje lokalizované nebo obecné symptomy. Proto je potřeba žihadlo včely co nejdříve odstranit, protože obsah jedového váčku se vytlačuje ještě v průběhu 1-2 minut. Na rozdíl od včel vosy a sršně nenechávají v ráně žihadlo a mohou bodnout i vícekrát. Napadají, i když nejsou vyrušené, zvláště v pozdním létě a na podzim. Alergické reakce jsou v těchto případech těžší, protože bodnutí obsahují větší množství jedu, zvláště pak u sršní. Alergické reakce na včelí žihadla se obvykle objevují po vícenásobných bodnutích a častější jsou u včelařů.

Průměrný člověk zcela jistě snese až 20 žihadel na každý kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, že by průměrný dospělý člověk mohl snést více než tisíc žihadel. Na druhé straně i pouhé jedno žihadlo může způsobit smrt z důvodu anafylaktické reakce u člověka, který je na žihadlo alergický. Smrtelná dávka včelího jedu je 2,8 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, což znamená přibližně 19 včelích žihadel. Pro člověka o hmotnosti 75 kg je smrtelná dávka cca 1500 žihadel a pro dítě okolo 30 kg hmotnosti pak 570 žihadel.

Co dělat v případě alergie na včelí jed?

Po bodnutí je třeba co nejdříve žihadlo odstranit a to i s jedovým váčkem. Které zůstalo v kůži. Žihadlo se odstraňuje ze strany pomocí nehtu. Nesmí se chytat dvěma prsty – tím by se váček s jedem úplně vyprázdnil do rány. Potom je třeba na vpich přiložit studený obklad. Máme – li po ruce led (nebo něco studeného z ledničky). Je třeba to přiložit na místo vpichu. Také se doporučuje vypít půl litru vlažné vody. Je dobré podat nějaký lék na potlačení alergické reakce.

Člověk ve většině případů neví, je – li alergický na včelí bodnutí, dokud se mu to nepřihodí. Když dojde poté k anafylaktické reakci, je po prvním ošetření nejdůležitější co nejdříve vyhledat lékaře. Jako prevence se doporučuje při vycházce do přírody nosit různobarevné oblečení s jasnými barvami a nepoužívat intenzivní parfémy. Alergici by měli u sebe mít standartní léky pro první pomoc a těm, kteří chodí do přírody nebo na místa, kde by mohli být napadeni včelami nebo jiným hmyzem, se doporučuje, aby u sebe měli lék k okamžité aplikaci buď orálně, nebo i v injekční formě.

Přejeme Vám, aby jste rady z tohoto článku nemuseli nikdy využít.

Převzato z OVP